Halving Nedir? Kriptoda Halving Neden Olur?

Halving nedir sorusu kripto ile ilgili işlem yapmak isteyen ya da bu konuda bilgilenmek isteyen pek çok kişi tarafından merak ediyor. Kelime olarak yarılanma anlamına gelen, kripto para birimlerinde ve madencilik üretiminde blok başına düşen ödülün belirli aralıklarla yarıya düşürülmesine anlatan bu terim, farklı şekillerde kullanılıyor.

Kripto para birimlerinin üretilmesini sağlayan madencilik blok chain sistemindeki transferlerin onaylanması için de önemli ve gereklidir. Madencilik sona erdiğinde işlemlerin yavaşlaması sistemin kullanılabilirliği etkilenir.

Bu yazımıza benzer diğer yazılarımızı incelemek için Coin Geleceği kategorimizde ki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Madencilik ile üretilen bütün kripto para birimlerinde üretilecek birim adedi önceden belirlenir. Belirlenen miktar üzerinde birim üretilmesi söz konusu değildir. Bu doğrultuda kripto para biriminin fiyatlandırılmasında temel unsur olan az talep dengesinin korunması enflasyonun önüne geçilmesini sağlamıştır.

Halving Nedir, Neden Önemlidir?

Halving Nedir, Dijital bir para birimi olan Bitcoin zannedilenin aksine sonsuza dek yaratılma özelliğine sahip değildir. Değer teklifinin temelinde doğrulanabilir bir kıtlık olması işlemlerin buna bağlı olarak gerçekleşmesini sağlar. Bitcoin protokolünün temeline inildiğinde kıtlıkla ilgili iki farklı kavram olduğu görülüyor. Bunlardan biri Bitcoin arzının sınırlı olmasıdır. Protokol var olabilecek toplam Bitcoin sayısını 21 milyon ile sınırlı olduğunu dile getirmiş, daha fazla Bitcoinin var olmasının imkansız olduğunu açık bir şekilde belirtmiştir. Dolayısıyla hükümetin ya da Merkez Bankası’nın takdirine bağlı olarak daha fazla paranın basılabildiği ve potansiyel olarak enflasyona yol açan para birimlerinin durumuyla Bitcoin tamamen zıt bir yol izlemektedir.

Halving Nedir
Halving Nedir

Bir diğer kavram ise yarılanma olarak adlandırılan halving durumudur. Her dört yılda bir blok ödülü olarak da anılan, Bitcoin madencilik ödülünün yarıya indirilmesi halving ismi ile anılır. Bu ağı güvence altına alan katılımcılara verilen ödülün %50 oranında azalarak yeni Bitcoinlerin dolaşıma girme hızını doğrudan etkilemesi durumudur.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz;  SAGA Coin Nedir? Saga Protocol Yorumları Geleceği ve Projesi

Bu doğrultuda değerlendirildiğinde halving adı verilen yarılanma durumunun Bitcoin için çok önemli olduğu söylenmelidir. Zaman içerisinde daha az Bitcoin ihraç edileceği için Bitcoinin değeri artar. Böylelikle enflasyon sebebiyle meydana gelen değer kaybetme durumunu yalnızca para birimleri için geçerli olmasını sağlar. Bitcoini bu gibi bir durumda korur. Özetle halving için Bitcoin protokolünün kıtlığı koruma yöntemlerinden biri olduğu söylenebilir.

Halving Avantajlı mıdır?

Halving işlemleri hakkında merak edilen konulardan biri avantajlı olup olmadığıdır. Kripto para birimlerinin madenciliğinde, madencilik ödülünün belirli aralıklarla bilerek ve isteyerek düşürülmesi durumu halving olarak değerlendirilir. Bu işlemi gerçekleştirmenin iki temel nedeni olduğu söylenebilir. Bunlar;

  • Kripto para birimlerine başından beri inancı olan kullanıcıların ödüllendirilmesi diğer kullanıcıların da teşvik edilmesini sağlar. Halving adı verilen bu işlemin en temel amacı kullanıcıların ödüllendirilmesidir. Madencilikle üretilen kripto para birimlerine inanan, çıkışından itibaren bu alanda işlem yapan kullanıcılar halving işlemlerinden başta etkilenmedikleri için daha sonra bu alana dahil olan madencilere oranla daha fazla blok ödülü alma şansı yakalarlar.
  • Kripto piyasasında halving işleminin gerçekleşmesinin bir diğer sebebi ise blokchain sisteminde yapılan transferleri onaylamak veya temel oluşturmaktır. Üretilen kripto para birim adedi sınırlandırıldığı için eğer ilk blok ödül rakamları ile devam edilirse bu durum bütün kripto para adedinin üretilmesine yol açar. Bu gibi bir durumda madencilerin herhangi bir ödül almadıkları için blokchain ağından yani madencilik ağından çekilmeye başlamaları söz konusu olabilir. Dolayısıyla motivasyon düşer. Sistemin tıkanmasına yol açmamak, madencileri blocchain ağında daha uzun süre tutmak ve motive etmek için madenci sayısı arttıkça blok ödülünün de düşürülmesi gerekir.

Halving Olduğunda Ne Olur?

Halving zararları özellikle daha önce Bitcoin piyasalarında işlem yapmamış kullanıcılar tarafından endişeyle araştırılan konuların başında geliyor. Ancak halving olarak değerlendirilen ve yarılanma olarak ele alınan bu işlemin Bitcoin piyasalarını canlı ve diri tutmak amacıyla yapıldığını ve kullanıcılara zarardan ziyade yarar sağladığını söylemek gerekiyor.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz;  Bake Coin Nedir? - Bake Coin Geleceği

Yarılanma gerçekleştiği takdirde üretilen Bitcoin sayısının yarı yarıya azaldığı görülüyor. İşlemleri doğrulayan ve blok zincirine ekleyen madencilerin ödüllerinde %50’lik bir düşüş yaşanması halving zararı olarak değerlendirilebiliyor. Ancak uzun vadede ele alındığında Bitcoin piyasalarının canlı kalabilmesini sağlayan önemli bir faktör olduğunu söylemek gerekiyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde değer düşmesi gibi istenmeyen durumları gideriyor olması halving yararları arasında yer alıyor. Bitcoin piyasalarında işlem yapmadan önce halving gibi terimler hakkında bilgi sahibi olmak daha doğru işlemler yapabilmeye katkı sağlıyor.

5/5 - (1 Oy)
Paylaş:

Yorum yapın