Gürcistan Asgari Ücret 2024 – Gürcistan Nasıl Bir Ülke

Gürcistan Asgari Ücret 2024 yılında en çok aranan terimler arasında, Türkiye’de Karadeniz Bölgesine yakın konumu nedeniyle en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olan Gürcistan yıl içinde Türkiye’den birçok ziyaretçi alır. Vizesiz girişle birlikte yalnızca T.C. kimlik kartı ile giriş yapılan ülke Karadeniz doğası, tarihi değerleri ve kültürel çeşitliliğiyle son yıllarda turistik açıdan önemli bir değer kazanmıştır. Bu yazımıza benzer diğer yazılarımızı incelemek için asgari ücret kategorimizde ki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Turistik ziyaretten farklı olarak Gürcistan’a yerleşerek ülkede çalışmayı düşünen kişilerse Gürcistan asgari ücret miktarını merak ediyor. 2024 yılı asgari ücretleri, ülkenin yaşam koşulları ve ürün fiyatları gibi bilgiler Türkiye’ye yakın konumda olsa da yurtdışı olan Gürcistan için merak edilen konular arasında yer alıyor.

Gürcistan Asgari Ücret
Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret 2024

Ekonomik anlamda gelişmekte olan ülkelerden biri olan Gürcistan’ın para birimi Lari’dir. 1990’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla özerklik kazanan Gürcistan son on yılda ekonomik büyüme sağlamak ve refah düzeyini artırmak adına etkili birçok çalışmaya imza atmıştır. Gelişmeler her geçen yıl aktif olarak ilerlese de yine de Gürcistan ekonomik olarak birçok Asya ve Avrupa ülkesinin gerisinde kalmaktadır. Bu nedenle ülkede asgari ücretle çalışan nüfus sayısı da fazladır.

Gürcistan asgari ücret miktarı birçok ülkede olduğu gibi sektör, çalışma deneyimi ve yaş gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak ortalama bir tutar verilirse 2024 yılı için belirlenen asgari ücret 750 Lari’dir. TL olarak hesaplandığında bu miktar 9,045 TL’ye, dolar bazında 285 dolara, Euro olarak ise 255 Euro’ya tekabül etmektedir. Bu nedenle Avrupa’da en düşük asgari ücret tutarlarından biri Gürcistan’a aittir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz;  Japonya Asgari Ücret 2024 - Japonya'da Asgari Ücret Ne Kadar?
Asgari Ücret (Lari)Asgari Ücret (TL)Asgari Ücret (Dolar)Asgari Ücret (Euro)
7509,045285255

Ülkenin genelinde uygulanan asgari ücret miktarı Tiflis ve Batum gibi şehirler için de aynıdır. Ülkede her yılın ocak ayında yeni asgari ücret tutarı belirlenmekte olup geçen yıl bu tutar 700 Lari olarak belirlenmiştir. 2024 yılında asgari ücrete yüzde 7,14 oranında zam yapılarak bu tutar 750 Lari olarak belirlenmiştir.

Gürcistan’da Yaşam Şartları ve Maliyet

Gürcistan asgari ücret miktarı TL bazında düşük bir tutar olarak gözükse de Gürcistan için geçtiğimiz yıl kaydedilen enflasyon oranı yüzde 9,6 olarak ölçüldü. Piyasa fiyatları olarak Türkiye’den çok bir farklılığı olmayan ülkede örneğin benzinin litre fiyatı 0,76 Euro’dur. Bu fiyat Türkiye ile karşılaştırıldığında Euro bazında benzin fiyatı Türkiye’de daha fazla olsa da Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik krizinden dolayı Gürcistan’da da alım gücü düştü.

Gürcistan’da yaşayıp Lari üzerinden maaş alan bir kişi içinse ortalama olarak bazı ürünlerin ve hizmetlerin güncel fiyatı aşağıdaki gibidir:

 • Küçük boy fırın: 235 Lari,
 • Elektrikli süpürge: 225 Lari,
 • Ütü: 80 Lari,
 • TV: 300 Lari,
 • Patlıcan (kg): 2 Lari,
 • Kabak (kg): 1 Lari,
 • Çiçek ekmek: 3 Lari,
 • Dana kıyma (kg): 25 Lari,
 • Bütün tavuk: 20 Lari,
 • Kaşar peyniri (kg): 50 Lari.

Ülke yaşam şartları olarak değerlendirildiğinde çok kalabalık bir ülke olmamakla beraber insanları da çok fazla cana yakın veya arkadaş canlısı değil. Ülkenin şehirlerinde yaşam ise oldukça keyifli ve rahat bir oluşuma sahip. İklimi Karadeniz iklimine benzer olsa da ülkede yazlar bir hayli sıcak, kışlar ise oldukça soğuk geçmekte.

Gürcistan’da Meslek Maaşları

Gürcistan asgari ücret miktarı birçok Avrupa ülkesine oldukça düşük olmakla birlikte bazı meslek gruplarına ait ortalama maaş miktarları aşağıdaki gibidir:

 • Avukat: 2800 Lari,
 • Aşçı: 2000 Lari,
 • Diş Hekimi: 2900 Lari,
 • Doktor: 3750 Lari,
 • Kuaför: 1250 Lari,
 • Mühendis: 3000 Lari,
 • Sekreter: 1750 Lari,
 • Öğretmen: 2000 Lari.
Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz;  Uganda Asgari Ücret 2024 - Uganda Yaşam Şartları

Bu tutarlar özel sektör çalışanı, kendi işini yapan, iş hayatındaki tecrübe ve donanım gibi özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.

Gürcistan’da İş Bulmak Kolay mı?

Gürcistan asgari ücret ödemeleri oldukça düşük miktarda olsa da yerel veya yabancı işletmelerde iş bulmak çok da kolay değildir. İş potansiyelinin çok fazla olmadığı ülkede daha kolay iş bulabilmek için Gürcüce bilmek, iyi bir donanıma sahip olmak ve yüksek eğitimli olmak avantaj sağlamaktadır. Bu gerekliliklere sahip olmak bile tam olarak yeterli olmayabilir. Gürcistan’da çalışabilmek ve oturma iznine sahip olmak için ülkedeki bir şirketten iş teklifi alma, sağlık sigortası ve belirli miktarda ödemeler gerekmektedir. Bu nedenle ülkede çalışmak zaman ve maliyet açısından avantaj sağlamayabilir.

5/5 - (1 Oy)
Paylaş:

“Gürcistan Asgari Ücret 2024 – Gürcistan Nasıl Bir Ülke” üzerine bir yorum

Yorum yapın