Fransa Asgari Ücret 2024 – Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Fransa yaşam maliyeti pek çok açıdan donanımlı bir ülke olan Fransa asgari ücret konusu, Fransa’ya taşınmak isteyen kişilerin kafasını karıştıran konuların arasında geliyor. Yeni bir ülkede, sıfırdan bir mesleğe başlamak, para kazanmak ve hayatınızı kurmak, pek çok açıdan etkileyici bir düşüncedir. Bununla birlikte bu düşünceyi hayal eden binlerce insan olduğunu söylemek mümkündür. Eğer siz de yeni bir ülkeye taşınmak için tercihinizi Fransa’dan yana yapmayı düşünüyorsanız, ülkede hangi mesleklerin para kazanmanız konusunda sizlere yardımcı olacağını ve asgari ücret gibi bilgileri edinmelisiniz.

Bu yazımıza benzer diğer yazılarımızı incelemek için asgari ücret kategorimizde ki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Fransa Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret yasal bakımdan ülkede çalışan işçilere ödenecek en düşük ücret seviyesini temsil eder. Fransa’da yeni bir işe başlamak istiyorsanız asgari ücret hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

 • Fransa asgari ücret 2024 yılında 1,13 oranında zamlanmış ve 1539 Euro olarak belirlenmiştir. Bahsi geçen ücretten ülkede çalışan yaklaşık 3 milyon işçi faydalanmaktadır.

Fransa Nasıl Bir Ülkedir, Yaşam Maliyetleri Yüksek midir?

Yarı başkanlık sisteminin uygulandığı yönetimi ile üniter bir devlet olan Fransa, pek çok açıdan gelişmiş bir ülke olduğu için istihdam oranı da yüksektir. Daha önce başka bir ülkeye yalnızca turist olarak ziyarette bulunduysanız yeni bir ülkeye taşınmak ve iş bulmak sizlere zor hatta imkansız geliyor olabilir. Ancak Fransa da dahil olmak üzere dünyada bulunan pek çok önde gelen ülkenin çeşitli alanlarda istihdam edilecek personel arayışında olduğunu, dolayısıyla yeni bir ülkede yeni bir işe başlayarak hayatınızı baştan kurmanın mümkün olduğunu söylemek gerekir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz;  Özbekistan Asgari Ücret Ne Kadar 2024
Fransa Asgari Ücret Ne Kadar

Ana kara toprakları Batı Avrupa’da yer alan Fransa, dünyanın pek çok bölgesinde deniz aşırı toprakları olan bir ülke olduğu için çeşitli alanlarda gelişmiştir. Konaklama, toplu taşıma ücretleri, yeme içme ve sosyal etkinlikler gibi yaşamsal faktörler göz önünde bulundurulduğunda aylık ortalama 1200 Euro gibi bir yaşam masrafı çıkacağını söylemek mümkündür. Ancak bu doğrultuda hayal ettiğiniz yaşam standartları, istek ve ihtiyaçlar değiştiği için maliyetinde değişeceğini, artabileceğini ya da azalabileceğini bilmelisiniz.

Fransa’da yaşam koşulları yaşadığımız bölgeye, yaşam standartlarınızı ve ekonomik durumumuza göre değişebilir. Bununla birlikte standartların dünya ülkelerinin pek çoğundan daha üst seviyede olacağını söylemekte mümkündür.

Fransa’da İş Bulmak Kolay mı?

Fransa asgari ücret araştırması sonrasında en çok araştırılan bir diğer konu ise ülkedeki istihdam olanaklarıdır. Fransa’da iş bulmak Avrupa ülkelerinin diğerleri göz önünde bulundurulduğunda daha kolaydır. 2021 yılının Ocak ayında yapılan araştırma sonrasında ülkedeki işsizlik oranının %8 olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte aynı yıl yapılan araştırmada Fransa’da iş sahibi olmak isteyen kişileri istihdam edilme oranını %65.6 olduğu görülmüştür.

Yeni bir ülkede hayata sıfırdan başlamak pek çok açıdan heyecan vericidir. Eğer sizde Fransa gibi pek çok açıdan gelişmiş, donanım açısından zengin bir ülkeye taşınarak mesleğinizi icra etmek istiyorsanız, ülkedeki istihdam oranlarını ve hangi mesleklerin daha çok kazandığını tespit etmelisiniz. Bu sayede var olan mesleğinizi Fransa’da devam ettirebilir veya yeni bir alanda istihdam edilebilirsiniz.

Fransa’ya taşınan ve bu ülkede para kazanmak isteyenlerin tercih edebilecekleri meslekler arasında;

 • Doktor,
 • Avukat,
 • Ticari pilot,
 • Yönetim kurulu başkanı,
 • Sağlık profesyonelleri,
 • Endüstri mühendisleri,
 • Banka müdürleri,
 • Üniversite profesörleri,
 • İngilizce öğretmenleri,
 • Tesisatçılık, çatı ustalığı veya yoga eğitmeni gibi vasıflı elemanlar bulunur.

Bu liste Fransa çok kazanan meslekler listesidir. Ancak elbette ülkede gerçekleştirebileceğiniz mesleklerin bu listeyle sınırlı olduğunu söylemek doğru değildir. Hangi işi yaptığınız fark etmeksizin, doğru şekilde istihdam edildiğiniz takdirde Fransa da dahil olmak üzere dünyanın her yerinde kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Bununla birlikte Fransa’da yalnızca vasıflı değil, vasıfsız elemanlara da ihtiyaç duyulduğunu dolayısıyla herhangi bir meslek grubuna ait olmasanız da iş bulabileceğinizi söylemek mümkündür.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz;  Almanya Asgari Ücret 2024 - Almanya Nasıl Bir Ülke?

Bu ülkeye taşınarak hayatınızı yeniden inşa etmek ve yeni bir meslek icra etmek istiyorsanız sizlere yol göstermeleri için profesyonel şirketler ile anlaşabilir, bu sayede daha bilinçli hareket edebilirsiniz. Fransa’nın yeni bir ülkeye taşınmak isteyen pek çok kişinin tercihi olmasını sağlayan bir diğer önemli özelliği ise ev alma gibi olanakların daha kolay olmasıdır. Fransız olmayan kişilere gayrimenkul satışı için özel bir koşul getirmeyen bu ülkede, belirli bir süre çalışarak para biriktirebilir ve böylelikle bir ev satın alabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)
Paylaş:

Yorum yapın