Bitcoin Fiyatı Artar mı? Bitcoin Geleceği 2024

Bitcoin fiyatı artar mı sorusu özellikle son günlerde kripto yatırımcıları tarafından sıklıkla soruluyor. Çünkü Bitcoin 2024’ün ilk çeyreğinde rekor üstüne rekor kırdı ve en son 74 bin dolar bandını zorladı. Bu ise tarihindeki en yüksek artış olarak kaydedildi. Dolayısıyla Bitcoin (BTC)’in bu artışı kripto almak isteyenleri heyecanlandırdı. Aynı şekilde elinde BTC tutanlar için de Bitcoin 2024’te ne olacak sorusunu akıllara getirdi. Bu yazımıza benzer diğer yazılarımızı incelemek için Coin Geleceği kategorimizde ki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı Artar mı?

Bitcoin Fiyatı Artar mı?
Bitcoin Fiyatı Artar mı?

Bitcoin 2024 yılına hızlı şekilde giriş yaptı denilebilir. Yatırımcılar ve girişimcilerin en çok sorduğu soruların arasında, Bitcoin fiyatı artar mı oldu, Evet artış olucak çünkü ilk 3 ay içinde önemli bir ivme yakalayarak 74 bin dolar bandını zorladı. Bu ise tarihinde ulaştığı rekor seviye olurken aynı zamanda mevcut yatırımcılarının da önemli kârlar yapmasını sağladı. Örneğin geçen sene 40 bin dolar bandındayken alım yapanlar gelinen noktada kayda değer artıştan yararlandılar.

Bunun yanında Bitcoin her ne kadar kripto paraların lideri konumunda olsa da kripto piyasasının dalgalı seyir izlediğini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden Bitcoin daha ne kadar artar gibi sorulara mutlak yanıtlar vermek de güçleşiyor. Fakat kripto piyasalarındaki bazı işaretleri takip ederek Bitcoin’in de hangi seviyelere gelebileceği veya düşebileceği ön görülebilir. Özellikle piyasaların zamanını tutturmak hiçbir zaman doğru olmayabilir çünkü kripto piyasaları aşırı hareketli ve anlık değişim yaşadığı için örneğin şimdi 73 bin dolar bandından Bitcoin alınıp dakikalar içinde zarar edilebilir. Bu yüzden kripto yatırımcıları için zamanlama kollamak yerine ortalama dolar maliyeti stratejisi takip edilmelidir. ODM sayesinde piyasa dalgalanmalarından uzaklaşmak mümkün olabilir.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz;  SFP Coin Nedir? - SafePal Yorumları Geleceği ve Projesi 2024

ODM Nedir?

Bitcoin alınır mı gibi sorulara belirli veriler kapsamında yanıt verebilmek için yatırımcıların ODM kavramını öğrenmeleri önemlidir. ODM temel tanımı itibariyle bir yatırımcının fiyata bakmadan belirli bir zaman aralığı kapsamında bir varlığı düşük miktarlarda rutin olarak satın almasını sağlayan uzun vadeli yatırımdır. Bu kapsamda örneğin tek seferde 1000 TL’lik BTC almak yerine her ay boyunca 100 TL’lik BTC almak gibi. Dolayısıyla ODM için süre yatırımcının piyasaları takip etmesi ve fiyat hareketlerine göre karar vermesidir. Örneğin ODM için yaptığı yatırım süresi yıllar boyunca devam edebilir. Buradaki mantık ise aslında haklı çıkarabilir çünkü BTC son 5 yıl içinde yatırımcısına yüzde 902 oranında kazandırdı. Başka bir deyişle bundan 5 yıl önce BTC alsaydınız şimdi gelinen noktada aldığınız BTC %902 değer kazanmış olacaktı.

ODM Nedir?
ODM Nedir?

Bitcoin için çok popüler bir yöntem olan ODM yapmak için hemen başlayabilirsiniz. Çoğu borsa en az 10 TL yatırım ile BTC almanıza izin veriyor. Bunun yanında Binance gibi borsalar için en az 20 TL yatırmanız gerekebilir. Fakat TL’nin her geçen gün değer kaybettiği göz önünde tutulursa BTC yatırımı yapmak düşük miktarlarda ilerleyen süreçte önemli kârlar sağlayabilir.

2024 Bitcoin Alınır mı?

ODM uzun vadede yatırım yapmanızı sağlayacağı için kısa sürede BTC almak istiyorsanız bu durumda piyasa okumasının iyi yapılması ve çeşitli analistlere kulak vermek gerekiyor. Şimdi okuduğunuz yazı da dahil olmak üzere bu içeriklerin hiçbirinin yatırım tavsiyesi olmadığını ise unutmamanız gerekiyor.

Bitcoin’in yükselişinde temel olarak son aylarda BTC yarılanmasının etkili olduğu ifade ediliyor. Halving olarak da ifade edilen bu durum planlı şekilde gerçekleşir ve yeni BTC üretiminin de peşi sıra yarı yarıya azalması beklenir. Bitcoin fiyatında meydana gelen ani yükselişin bir diğer etkisi de geçtiğimiz Ocak ayında başlayan ve dolara dayandırılan ETF’lerde görülen fon akışı ile ilgilidir. ETF fonlarına sahip olan firmaların hacimleri oldukça büyük ve milyar dolarlar ile ölçeklendiriliyor.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz;  XCUR Coin Nedir - XCUR Coin Geleceği 2024

Bu kapsamda Bitcoin artışı devam edecek mi türünden soruların yanıtlanması için mutlaka piyasa verilerinin iyi okunması gerekiyor. Kripto birimlerinin değişen doğası sebebiyle hiçbir uzmanın yükseliş veya düşüşe yönelik mutlak yorum yapamayacağını unutmamalısınız. Fakat lider altcoin konumunda bulunan Ethereum için ETF onayının da bekleniyor olması bir süre daha uzmanlara göre BTC başta olmak üzere kripto birimlerinde yükselişin devam etmesini sağlayabilir. Aynı şekilde bu yükseliş kripto paralara olan ilginin tekrar yükselmesine, buna bağlı olarak da arz-talep dengelerinde değişikliğe yol açacağı için fiyatların yükseliş eğrisini korumasına da yol açabilir. En azından 2024’ün ilk yarısı için uzmanlar önemli düşüşler BTC için beklemiyor fakat kripto piyasasının ani olaylar karşısında sert tepkiler verdiğini hiçbir zaman unutmamalısınız.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, dijital bir para birimi veya kripto para birimidir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından yayınlanan bir makale ile ortaya çıkmıştır. Bitcoin, merkezi olmayan bir yapıya sahiptir

Bitcoin neye bağlı yükselir?

Bitcoin’in değeri, arz ve talep dengesine, yatırımcı duyarlılığına, kurumsal kabul ve benimsenmeye, düzenleyici önlemlere, teknolojik gelişmelere ve global ekonomik koşullara bağlı olarak yükselir.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Kripto para birimlerine yatırım yapmak yüksek risklidir ve yatırımcılar, yatırım yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalı, riskleri değerlendirmeli ve yalnızca kaybetmeyi göze alabilecekleri miktarı yatırmalıdır. Web sitemiz de bulunan içerikler tamamen bilgilendirme ve tanıtım amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir. Buna ek olarak herhangi bir yatırım yapmadan önce finansal danışmanlık almanız önerilir.

5/5 - (2 Oy)
Paylaş:

“Bitcoin Fiyatı Artar mı? Bitcoin Geleceği 2024” üzerine 2 yorum

  1. 2024 Bitcoin yatırımı için iyi bir piyasa araştırması yapılması gerektiğini düşünüyorum. Coin geleceği parlak gibi görünüyor. Tabiiki yatırım tavsiyesi değildir. 🙂

    Yanıtla
    • Tabi ki, 2024 yılı için bitcoin olsun veya herhangi bir kripto para birimleri için. Yatırım yapmadan önce detaylı bir analiz ve inceleme yapılması gerekmektedir. Ve buna ek olarak yatırım danışmanı ile yatırım yapılmasını tavsiye ediyoruz.

      Yanıtla

Yorum yapın